2014. március 27., csütörtök

Egy újabb kitérő: pár gondolat a barátságról

Ildikó barátnőm jutott eszembe nemrég, s nem csak neve napja okán, hanem mert úgy éreztem: régen volt már, hogy hallottam felőle. (Barátságunk a gimnazista éveinkben szövődött, s mint olyan,  sok „vihart” megélt - és túlélt.) Fel is hívtam gyorsan és megbeszéltem Vele egy találkozót, aztán névnapi ajándék készítésébe fogtam: Ónix köves ékszert szántam neki, mivel ez a kő energetikailag támogat minden gyógyulási folyamatot és tudom, hogy erre most szüksége van…
 
Miközben nekiláttam az ékszer-készítésnek, a barátaimra gondoltam: azokra a férfiakra és nőkre, akik barátként mostanság részei az életemnek. Több mint negyven évnyi tapasztalással magam mögött már tudom és vallom is, amit korábban sokat hallottam, miszerint az igazi barátságok - akárcsak a szerelem - az égben köttetnek.
 
Kisgyermekkorom óta fontos szerepet játszanak az életemben a barátaim. Szerencsésnek mondhatom magam, amiért vidéken nőtten fel, hiszen a pici faluban, ahol cseperedtem, szabadon kószálhattunk, járhattunk erdőn-mezőn, „bandázhattunk” az utcabéli gyerkőcökkel: kevesebb veszélynek voltunk kitéve, mint zsúfolt nagyvárosban élő kortársaink. A közös élmények hamar összekovácsoltak bennünket - még ha korban és személyiségben jócskán különböztünk is egymástól. A tolerancia tudományának alapozását ott kezdtük: közösen, egymáson gyakorolva. Az idő múlásával a „csapatot” szétzilálta az idő, a különböző iskolák, elfoglaltságok és költözések - de jó érzéssel gondolok mindenkire ma is és nagy öröm találkozni, a hajdani „bandatagokkal”, látva, hogy az érett, felnőtt arcokban is fel-felcsillannak a hajdan-volt, huncut kislányos/kisfiús vonások...
 


 
Tartósabbnak bizonyuló barátságaim a középiskolás éveimben szövődtek: ekkor „hangolódtuk” egymásra olyan kortársaimmal, akikkel hasonló örömöket és problémákat éltünk meg és ezeket rendre megosztottuk, átbeszéltük egymással. (Azt hiszem, ezt nevezik ma „lelkizésnek” J). Bár korábban is voltak fiú barátaim, ekkoriban találkoztam először olyasvalakivel, aki az ellenkező nemhez tartozott, s mégis jobban ismerte és értette a „működésemet”, mint lánybarátaim. Nagyon sok időt töltöttünk együtt és beszélgetéseink, „egymásra hatásunk” kölcsönösen maradandó nyomott hagyott a személyiségünkben.
 
Az iskolás évek elmúltával másfajta irányokat vett az életünk: tanulás, munka, család-alapítás. Sokféleképpen éltünk, kevesebb idő jutott egymásra. Voltak barátságok, amelyek „túlélték” ezt a váltást - s voltak, amelyek nem. Az általam járt új utak, új élethelyzetek újabb embereket is sodortak körém, s újabb barátokra leltem. Az Internet aztán még inkább tágította a lehetőségeket a kapcsolatépítésben. Megtanultam különbséget tenni az „ismerős” és a „barát” fogalma között, tudván, hogy mindkettő fontos - ám ez utóbbi más "minőség". Az ismerőseimmel lehet, hogy jókat bulizom, kirándulok, tornázom, beszélgetek, tanulok - és úgy általában nagyon jól érzem magam és fontos részei az életemnek, - mégis valahogy másként, mint ahogyan a barátaim: azt a fajta „egymásra hangolódást” ugyanis kevesek által tudjuk megtapasztalni. (Ezt azért merem leírni, mert látom s tudom, hogy sokan vannak akiknek sajnos nincsenek igazi barátai…)
 
Később figyelni kezdtem a látszólag véletlennek tűnő eseményeket, aztán idővel rájöttem, hogy mindig azok az emberek kerültek közel hozzám, akikkel az adott életszakaszban szükségünk volt egymásra, s akik támogató jelenlétükkel, tanácsaikkal sokszor átsegítettek kríziseken, - vagy éppen nekik volt szükségük ugyanerre tőlem. Felidézve az elmúlt sok év történéseit, megértettem, hogy ezek a mély, őszinte, szeretet-alapú kapcsolatok túlmutatnak a szimpla barátság fogalmán. Talán ha csak pozitív élményeim kapcsolódtak volna hozzájuk, nem éreztem volna így, de mint minden emberi kapcsolatban, ezekben is voltak bántások, sértések, elfordulások, meg nem értések. A legcsodálatosabb azonban mégis ezek feloldása volt, hiszen képesek voltunk felülemelkedni sértettségen, fájdalmon, megértve azt, hogy a negatív „reakciók” nem mindig szóltak nekünk, mint inkább a nehezen megélt élethelyzetnek. Nem „dédelgettük”, hanem elengedtük a rossz érzéseket és hagytunk időt, teret a másiknak, hogy túllépjen a rossz időszakon - hogy aztán később mindezt átbeszélve újra visszatérhessünk egymáshoz.
 
Ma már - spirituális szemlélettel közelítve - úgy érzem, a „lelki társak”, nem feltétlenül kell hogy párkapcsolatban éljenek, hiszen maga a fogalom - nemtől függetlenül - azt az embert jelöli, akivel feltétel nélkül szeretjük, kiegészítjük, támogatjuk, emeljük a másik felet. Lélektárs pedig ugyanúgy lehet egy barátunk, mint a párunk - vagy egy másik családtagunk. Ideális esetben persze a párunk a legjobb barátunk, sőt a lelki társunk is egyben, J - de ha mégsem az, akkor se essünk kértségbe, mert lehet, hogy nekünk ezt a fajta harmóniát, (teljességet) pl. egy baráti kapcsolatban kell megélnünk. Bármiképpen is legyen: szerencsések vagyunk, ha részünk lehet benne.
 
Az igazán befogadó és nyitott partner pedig megérti ezt és nem korlátozza párját abban, hogy minőségi időt töltsön a barátaival, hiszen ezzel nem fosztja meg a családját semmitől, sőt! Egy kiegyensúlyozott, önmagával és a környezetével harmóniában lévő partner az egyik legnagyobb ajándéka az életnek.
 
Szánjunk hát időt arra, hogy felidézzük elmúlt életünk eseményeit: sok-sok olyan momentumra lelhetünk, amelyben a Sors, vagy a Teremtő (nevezzük, aminek szeretnénk...) munkálkodását fedezhetjük fel, s megérthetjük, miért jönnek-mennek a barátságok életünkben. Örüljünk azoknak, akik most részei az életünknek és fogadjuk el mindazt, amit általuk megtapasztalhatunk. Ha pedig úgy fordul a sorsszekér, akkor szeretettel engedjük el azokat, akiknek most nincs szerepe az életünkben...
 
Sosem tudhatjuk ugyanis, hogy a szétváló utak nem keresztezik-e majd egymást ismét … valamikor…  
 

Elkészült az Ildikónak szánt csipkés Ónix szett :-)
 
A gondolat-sort Müller Péter idézettel szeretném lezárni:
 
„Barátom csak az lehet, aki a legmélyebb szinten együtt rezeg velem. Mert ez több mint a vérségi vagy bármiféle érzelmi kapcsolat. Ez valami olyan sejtelem, mintha egy helyről jöttünk volna, s ezért a barátom számomra világon a legismerősebb ember.
Barát az, akire figyelsz, mert fontos számodra a sorsa. És figyel rád, mert fontos számára a te sorsod. Barát az, aki megért - s akit mélységesen megértesz. Nem tudtok egymásnak hazudni. Túl közel van. Mintha magaddal beszélnél…”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése